A központban mi olyan bátor emberekkel foglalkozunk, akiknek konkrét lelki problémái vannak, vagy csak azt érzik, hogy valami nem stimmel az életükben, és szeretnének ezen változtatni. Van, aki tudja, hogy kivel vagy mivel van gondja, de van, aki csak annyit érez, hogy valami nem jó. Persze, van, hogy egyedül túljutunk ezeken a helyzeteken, vagy elegendő, ha egy barátunkkal megbeszéljük, de mi azt tapasztaljuk, hogy aki belevág egy pszichoterápiás folyamatba, annak minőségileg megváltozik az élete. Többen mondták már, hogy visszamenőleg hálásak a szorongásos vagy depressziós időszakuknak, mert különben nem jutottak volna el pszichológushoz, akinek a segítségével tovább tudtak lépni.
Milyen problémával érdemes hozzánk fordulni?
Sok mindennel fordulnak hozzánk az emberek. Van, aki szorong, és testi tünetei is vannak, van, akinek pánikrohamai vannak. Jönnek depressziósok, és olyanok, akik nem találnak értelmet vagy célt az életükben. Gyakran keresnek meg minket egy új életszakasz küszöbén, fiatalok életkezdési, leválási nehézségekkel, vagy házasság, párválasztás előtt. Sokan vannak életük közepén, akiknek nehéz elengedni a gyerekeiket, válnak, vagy nehezen találnak új célokat az életükben, de mindenféle életkorú és problémájú kliens megfordul nálunk. Megkeresnek minket párkapcsolati problémákkal, döntési nehézségekkel, kényszertünetekkel, fóbiákkal, önértékelési zavarokkal, feldolgozatlan veszteségélménnyel, evészavarokkal.
De mivel jobb egy szakember, mintha megbeszélném az egyik barátommal a problémámat?
A pszichoterápia több annál, mint hogy valaki csak kibeszéli magából a problémáit. A barátokkal szemben a terapeuta nem elfogult, háttértudás és tapasztalat birtokában kívülről lát rá kliense problémájára, és szakértő „tükörként” jelez vissza. A barátokkal ellentétben a terapeuta nem tanácsokat ad, hanem hozzásegít a saját megoldások megtalálásához, amelyek beépülésükkel hosszú távú változást hoznak életünkbe.
Hogyan válasszak magamnak szakembert?
A pszichoterápiában különösen fontos a bizalom. Nézze meg munkatársaink személyes bemutatkozását, ha valaki megtetszik, az már jó nyom. Érdemes figyelembe venni, hogy férfi vagy női terapeutához szeretne-e jönni, ill. fontos lehet még az életkori összeillés is. Mindenki más-más módszerrel dolgozik, amelyek nem jobbak vagy rosszabbak egymásnál, csak egyszerűen máshogy segítenek a változásban. Érdemes tájékozódni a módszerekről is. Azt természetesen nem tudjuk garantálni, hogy bármelyik szakembernél van vagy belátható időn belül lesz szabad időpont, úgyhogy azt javasoljuk, vegye igénybe koordinátoraink segítségét is a választásnál.
Mennyi idő egy terápia?
Ez nagyon egyéni. Van olyan élethelyzet, ahol néhány alkalom is már elegendő lendületet tud adni ahhoz, hogy az ember tovább tudjon haladni egy beragadt helyzetből, de általában ennél hosszabb időre van szükség. Problémától és személytől függően néhány hónaptól akár évekig is tarthat egy terápiás folyamat.
Milyen időközönként kell járni?
Egy terápiás folyamat általában heti egy alkalmat jelent, amitől el is lehet térni. Módszertől függően, krízishelyzetben ez lehet heti két alkalom, de a terápiának lehet olyan szakasza is. ahol az üléseket ritkítjuk kétheti találkozásokra.
Bejelenthetem-e az egyik rokonomat?
A pszichoterápiában nagyon fontos a belátás, és az egyéni motiváció a változni-változtatni akarásra. Természetesen bejelentheti a rokonát vagy barátját, de valójában ritkán köteleződik el valaki a terápiában, akit küldtek, vagy csak egy családi alku miatt jár.
Mi történik a terápiás szobában?
Egyéni terápia során a kliens és a terapeuta kettesben, zavartalan körülmények között ül a szobában, egymással szemben. A terapeuta kérdésekkel, valamint egyéb technikákkal segíti kibontani a probléma hátterét, valamint feltárni a saját belső erőforrásokat, amelyek talaján el tud indulni a változás. A verbális technikák mellett gyakran használunk szimbólumokat, álmokat, relaxációt, és ezek kombinációit.
Mitől vagyunk „központ”?
Azért mert az egyéni terápia mellett többféle szolgáltatásunk is van. Folyamatosan indítunk relaxációs csoportokat, asszertivitás tréninget, vagy más tematikus csoportot és a pszichoterápia mellett lehetőség van gyógyszeres terápiára is. A szakembereink tudják javasolni a fentieket, ha azt érzik, szüksége van rá kliensüknek. Folyamatos irodaszolgálatunk van, ami kényelmes a hozzánk fordulóknak, és barátságos légkör fogadja klienseinket.
Mi a különbség a pszichológus és a pszichiáter között?
Ha pszichoterápiába szeretnénk járni, akkor lényegében mindegy, hogy mi a szakember alapdiplomája, „ugyanaz” történik a terápiás ülésen. Egyetlen különbséget kell kiemelnünk, ha a kliensnek valami miatt gyógyszerre van szüksége, azt csak a pszichiáter szakorvos írhatja fel.
A pszichológusok pszichológia mesterszakon végeznek, a pszichiáterek pedig az orvosi egyetemen. A diploma megszerzése után mindnyájan szakosodnak, és szak- ill. módszerspecifikus képzéseken keresztül sajátítják el a pszichoterápia tudományát. Központunkban – ha esetleg pszichológus terapeuta kliensének van szüksége gyógyszerre – ez helyben megoldható a pszichiáterek segítségével.
Van-e lehetőség skype-os terápiára?
Mi úgy gondolkodunk a skype-os terápiáról, hogy ha csak erre van lehetőség, akkor sokkal jobb és hatékonyabb, mintha valaki egyáltalán nem kap pszichológusi segítséget. Mivel pszichoterápiánál fontos a személyes kapcsolat, skype-os terápiánál is lényeges, hogy időnként sor kerülhessen egy-egy személyes találkozásra. Legszerencsésebb, ha az első találkozást tudjuk így szervezni.
Központunkban Király Barnabás, Pethő Bálint és Szirmai Anna vállalnak Skype-os terápiát.
Mi az a pszichoszomatika?
A pszichoszomatika lényege, hogy számos olyan organikus betegség, testi tünet észlelhető, melyek hátterében egyértelműen lelki okok, feloldatlan konfliktusok tárhatók fel.
Számos lelki eredetű probléma jár testi tünetekkel, mint ahogy testi betegségek is okozhatnak pszichés panaszokat. A testi betegségek kivizsgálásához, kizárásához a családorvoshoz, illetve – az általa adott beutalóval – a megfelelő szakorvosokhoz tudnak fordulni új és régi klienseink. Intézetünkben olyan pszichológusok és pszichiáterek dolgoznak, akiknek több éves, évtizedes pszichoterápiás tapasztalata van, de ez eltér attól a napi orvosi rutintól, amely a szomatikus betegségek biztonságos felismeréséhez szükséges.
Ezt figyelembe véve kérjenek időpontot szakembereinkhez és a családorvoshoz is.
Központunk nem rendelkezik kórházi és diagnosztikai háttérrel, valamint beutalási jogkörrel. A családorvos tud más szakorvosi vizsgálatra beutalót adni, illetve a területileg illetékes ideggondozó orvosától kapható beutaló a területileg illetékes pszichiátriai osztályra.
Lehet-e központunkhoz fordulni krízishelyzetben?
A Mentálközpont ambuláns magánrendelő, amely csak napközben és előre megbeszélt időpontban fogadja a klienseket. Sürgősségi ellátásra nem alkalmas és nem is vállal ilyen jellegű feladatot.
Napközben valamennyi pszichiáter vagy pszichológus kollégánknál a megbeszélt időpontra érkező kliens van. Erről az ülésről nem hívjuk ki a munkatársainkat, mert ezt a megoldást nem tartjuk korrektnek a klienseinkkel. Ez alól a csak azok a vis maior helyzetek képeznek kivételt, amikor valaki intézetünk területén lesz rosszul és éppen tartózkodik orvos az intézetben.
Amennyiben nincs rendelési idejük akkor terapeuta kollégáink rendszerint nem tartózkodnak a központ területén. Azonnali üzenet átadására nincs lehetősége az irodának, és sürgős üzenetek biztos eljuttatására sem tud garanciát vállalni. A szakmai munka kikapcsolt mobiltelefonok mellett történik.
Pszichológus vagy pszichiáter kollégáink mobilszámát és e-mail címét nem adhatja ki az iroda. Valamennyi szakemberünk saját hatáskörben dönt arról, milyen mértékben tudja és teszi elérhetővé magát a kliensei számára.
Mik az időpont lemondásának feltételei?
Megbeszélt időpontot lemondani csak 3 munkanappal hamarabb van lehetőség a recepció telefonszámán. (+36-1-2037589)
Három napon belüli lemondás, vagy a lemondás elmulasztása esetén az ülés díját meg kell téríteni. Ettől való eltérés (vis maior, baleset esetén) csak a terapeutával történő egyeztetés alapján történhet.
Úgy érzem pár/családterápiára lenne szükségünk, de a családom nem szeretne jönni. Mit tehetek?
Ha nincs otthon egyetértés a terápia szükségességéről, akkor természtesen nehezebb helyzetben van, de nem jelenti azt, hogy nem érdemes megpróbálni. Az első konzultációs alkalommal is felszínre kerülhetnek azok az ellenérzések, félelmek, amelyek a másik felet visszatartották eddig, és megláthatja, hogy mi módon segíthetne a családnak a terápiás folyamat. Egy-két alkalom sokat számít, meghozhatja a módszer mellett való elköteleződést.
Párterápiába járunk, de vannak dolgok, amiről négyszemközt szeretnék beszélni a pszichológussal, van-e erre mód?
Pár- és családterápia alatt szoktak lenni olyan alkalmak, ahol csak az egyik fél, vagy csak a szülők vannak jelen, de fontos, hogy a terapeuta ilyen helyzetben nem tud teljes titoktartást fogadni. Ha az egyik félnek olyan titka van, amit nem tud, nem akar behozni a közös folyamatba, akkor neki egyéni konzultációkat ajánlunk, ahol körbe tudják járni a problémát. Erre természetesen egy másik szakembert kell választani.
Járhatunk-e pár/család terápiára, ha valamelyikünk közben egyénibe is jár?
Általában igen, de ezt fontos megbeszélni a többi terapeutával. A lényeg, hogy mindenkinek más kell hogy legyen az egyéni terapeutája, mint aki az egész családdal dolgozik.
Mit jelent, hogy “autogén tréning”?
Az autogén szó görög eredetű, jelentése “magától működő”, “belső eredetű”. Ennek értelmében a relaxációs technika elsajátításával képesek vagyunk pusztán a saját belső erőnket használva, külső segítség nélkül, egyre könnyebben lazítani, lecsendesedett nyugalmi állapotba kerülni.
Milyen problémákra jó az autogén tréning?
Ajánljuk,
- ha azt érzi, stresszes a munkája, és nem tud utána leereszteni, hazaviszi a munkahelyi feszültségeket.
- ha a mindennapjait átjárja egy állandó feszültség, ami régebben nem volt így
- ha gyakran ingerült és fáradt, nehezen koncentrál
- ha nehezen alszik el, vagy gyakran nem tud visszaaludni
- ha pánikszerű tünetei vannak
- ha magas a vérnyomása, emésztőszervi gondjai vannak (pl. reflux, gyakori hasmenés)
…vagy ha csak szeretne relaxálni, mert ez egy olyan eszköz, ami jól jön egy kiegyensúlyozottabb élethez 🙂
Csoportosan vagy egyénileg jobb tanulni autogén tréninget?
Magát a módszert mindkét helyzetben egyformán jól el lehet sajátítani, a különbség a kereteken van. Csoportban 12 héten át mindig ugyanabban az időpontban találkozunk, közösen relaxálunk és beszélgetünk. Ennek a formának az előnye a csoport megtartó erejében van, a közös beszélgetések jó hangulatában, a tapasztalatcserében, akár abban az megkönnyebbülésben, hogy „nem vagyok egyedül, másnak is vannak hasonló problémái”. A visszajelzések alapján elmondhatjuk, hogy azok is hálásak a csoportélményért, akik valami miatt kezdetben egyénileg szerettek volna tanulni.
Az egyedüli tanulást akkor ajánljuk inkább, ha valaki nem tudja vállalni a kötött foglalkozásokat, hiszen az egyéni tanulás ritmusa nagyobb szabadságot tesz lehetővé. Ebben az esetben is igyekszünk hetente találkozni, de jobban a kliens lehetőségeire tudjuk szabni az alkalmakat. Négyszemközti helyzetben jobban át tudjuk beszélni a relaxáció élményét, valamint lehetőség van az egyéni nehézségek mélyebb megértésére is.
Lehetőség van arra is, hogy valaki egyéni pszichoterápiás folyamat mellett járjon autogén tréning csoportba, ha ezt a terapeutája is ajánlja.