Vizsgastresszel talán mindannyiunk találkozott már életében. Még akik jó vizsgázónak tartják magukat, azok is nagy valószínűséggel fel tudnak eleveníteni egy-egy olyan élményt, ahol valami különleges tünetet produkáltak. Aztán vannak olyanok, akik egy-egy vizsgaidőszakot hetekig tartó rémálomként élnek meg, amit a felocsúdás után gyorsan követ a következő. Nekik – ha a többi népi bölcsesség már nem segít – kifejezetten ajánlott valamilyen relaxációs módszer elsajátítása, ami lehet például egy autogén tréning tanfolyam.
A vizsgastressz jelenségét több részre bonthatjuk, mindenki sajátos harcokat vív, ebből emelek ki most néhány jellemzőbbet. Leblokkolhatunk már a legelején, még mielőtt nekiülnénk a tanulásnak. Számolgatjuk vissza a napokat: még mindig van négy nap, három nap is elég kell hogy legyen, ha most nekiülök….és így tovább. Az idő fogyásával arányos módon nő a belső feszültségünk, fokozódik a gyomorgörcs, amitől egyre nehezebb leülni a tételek fölé.
Van az úgy is, hogy nekiülünk a tanulásnak, de ez a fokozott koncentráció felér egy kínzással a szervezetünknek. A kávéval és energiaitallal felpörgetett szervezetünket talán valeriánával próbáljuk nyugtatni, hogy tudjunk aludni, de az elalvás előtti forgolódásban másra sem tudunk gondolni, mint a tanultakra. És hasmenésünk van…
Olvasunk róla, hogy a csokoládéban boldogsághormonok vannak, tehát ilyen válságos időszakban biztos jó, ha sokat eszünk belőle… Ez a hipotézis megdőlni látszik, mikor a mérgezés állapotába kerülünk, és még azon is aggódhatunk, hogy nem lesz miben elmenni vizsgázni, hiszen esélytelen, hogy ránk jöjjön a külön erre a célra vásárolt nadrágunk.
Aztán ha a vizsga napjára sikerült fel is készülnünk, lehet, hogy mégis „képtelenek” vagyunk elmenni. Van, aki nem tudja elhagyni a vécét, fullad, pánikrohamot akar kapni, szédül, szóval igen változatos tüneteink lehetnek. Aki ezeken is túlteszi magát, és nem ájul el a folyosón, még mindig leblokkolhat szemben a tanárral, vagy az üres papírt nézi egy óráig, ahol az idő lejártával varázslatosan minden eszébe jut végül.
Mindezzel nem azt mondom, hogy a vizsgázás rettenetes dolog, ahol minden fázisban borzalmak leselkednek ránk, és csak valami csoda folytán kerülhetjük el, hogy el ne vérezzünk. De nagyon sokan vannak, akiknek túl ismerősek a fenti jelenségek. Nekik különösen ajánlott fejleszteni a stresszkezelésüket. Ehhez több módon is nekifoghatunk, de az autogén tréning elsajátítása nagyon jó hatással van a fenti tünetekre, akadályokra.
A relaxáció nem csak szélsőséges esetekben ajánlott. Akik nem küzdenek ilyen fokú vizsga miatti stresszel, azoknak is könnyebbé teheti egy autogén tréning tanfolyam a vizsgaidőszakot és a mindennapi életét is. Segít megőrizni a nyugalmunkat, segít fejleszteni az összpontosítást, segít az alvásban. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!