Bemutatkozás
Amikor az elmúlt 25 év során bárki megkérdezte tőlem mivel foglalkozom, azt feleltem; családi gubancokkal. Párok, családok, gyermekek életében előforduló nehéz helyzetekkel és megérintettek a történeteik. Kiemelt figyelemmel fordultam a családi problémák közepén ’üldögélő’ gyerekek felé, akik néha érzelmileg megterhelő helyzetből szemlélték; mi is történik körülöttük.
Ugyanis, ha valaki bajba kerül, azt előbb-utóbb minden családtag megérzi. Ha mást nem is, a légkör megváltozását, a feszültséget a levegőben, az elhallgatást vagy éppen a hangos, türelmetlen felcsattanásokat. Mindenki érzékeli és reagál is rá, ami újabb folyamatokat indít el. Végül már azt sem lehet tudni; melyik probléma kihez tartozik, és főként, hogy ki tudná helyrehozni a megromlott kapcsolatot, hogyan is lehetne újraépíteni a bizalmat.
Ezek az élményeim motiváltak az évek során abban, hogy a tudásomat folyamatosan bővítsem, így szélesebbre tárt objektívvel láthassak rá egy-egy igen komplex, mégis szerteágazó helyzetre.
Régóta meghatározó az egyénekkel, családokkal, párokkal folytatott munkámban a rendszerszemléletű megközelítés. Idővel felmerült az a belső igényem, hogy családterápiában képződjek. Rendszeres szupervízió mellett, páros vezetéssel végzek család- és párterápiát. A közös munka során együtt kiderítjük, miként jutottak a családtagok odáig, hogy már nem tudnak önfeledten játszani, nevetni, szeretni, és mi kellene ahhoz, hogy új történet vegye kezdetét; egy a krízisben megerősödött, kreatívabb megoldásokra képes család története.
Ha már válásra kerül a sor, a családi krízisek közül ez a folyamat az egyik legmegterhelőbb. A felek hosszas vívódáson, komoly érzelmi megterhelésen mennek keresztül, sok bizonytalanság és félelem van bennük, nem alaptalanul. Azt vallom, hogy a mediáció olyan egyezkedési folyamat, ami kevésbé megterhelő és elhúzódó. Konstruktívabb eszközöket vesz igénybe és konszenzusra épít a megállapodáshoz vezető úton egy bírósági eljáráshoz képest.
Abban hiszek, hogy mindenki számára adott a változás lehetősége. A közös munka során igyekszem értő figyelemmel hallgatni és kísérni a lépéseket a klienseim szükségleteire hangoltan. A mentálhigiénés segítségnyújtás egészséges emberek számára nyújt biztonságos, elfogadó, megértő támogatást, lehetőséget a meghallgatásra, a belső erőforrások feltárására, nem egészségügyi ellátásként. Ha pszichológus, pszichiáter bevonására van szükség mentális betegség, személyiségzavar esetén, a klienst tovább irányítom.
Egyéni, családi, és párkapcsolati nehézségeikkel kapcsolatban tudok segíteni a hozzám fordulóknak:
- Valamilyen élethelyzetben megélt életvezetési nehézség felmerülésekor (pl.: időbeosztás, munkahelyváltás…) ha változtatni szeretne, de még nem tudja merre tovább
- Különböző életkorokban, életciklusokhoz kapcsolódó elakadások esetén
- Párkapcsolati elakadások megjelenésekor (pl.: ha az együttműködés, az intimitás megváltozott)
- Kommunikációs nehézségek, konfliktushelyzetek felbukkanásakor
- Krízisek esetében (pl.: ha elvesztett valakit, aki fontos volt, ha szakítottak, ha felmerül a válás)
- Ha sok a stressz, ha fél, ha szorong
- Gyermeknevelési kérdésekben (pl.: a babatervezéstől a kisgyermekkori nehézségeken át a kamaszkori krízisekig, a kirepülő fiatal felnőtt elengedésig)
- Mozaik (patchwork) családok nehézségeiben
Tanulmányok, végzettségek
2021- Károli Gáspár Református Egyetem Pszichológiai Intézet Továbbképző Központ – mentálhigiénés segítő szakember képzés
2019. Magyar Családterápiás Egyesület – családterápiás szupervízió I.
2018. Magyar Családterápiás Egyesület – családterápiás alapképzés
2016. MEDIARE- Kisebbségi Mediációs Intézet – mediációs alapképzés
2012. Wesley János Lelkészképző Főiskola – gyermekjóléti alapellátás szakvizsga
1998. Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola – szociális munkás képzés
Szakmai továbbképzések, tanfolyamok
2021-2022. Károli Gáspár Református Egyetem Pszichológiai Intézet Továbbképző Központ – Önismereti pszichodráma csoport
2020. Umathum Mediátor Akadémia és Iroda
Párkapcsolati- és válási mediációs technikák továbbképzés
2017. MEDIARE- Kisebbségi Mediációs Intézet – Családi konfliktusok mediációja képzés
2010. BMSZKI – Családdinamikai képzés
2009. Pressley Ridge Alapítvány – Élménypedagógiai képzés